Klima bakımı nasıl yapılır

Kullanıcı yanlış bilgilendirme ile adı zamanlanmış diye adlandırılan periyodik klima bakımına yönlendirilmektedir. Oysaki klima cihazları için ideal bakım genel olarak yapılmalı ve periyodik zaman takip edilmelidir.

Servis talep formu

Klima bakımında bilinmesi gereken çok önemli bilgiler

Kulaktan duyma değil tamamen servis dili ile

Bilindiği üzere klima cihazları havayı sirkülasyon yaparak soğutmayı sağlar ve havadaki tozları doğal olarak filtrelerine çekerler. Klima üzerindeki dönen fan evaptan aldığı nem sayesinde tozları kendine yapıştırır ve tortu oluşturur. Zamanla çoğalan tortular kütle yapar ve fan balansının bozulmasına sebep olmaktadırlar.

Nemli olan tozlar yaşam alanlarımıza bırakılır ve solunum hastalıklarını beraberinde getirir. Filtrelerin tıkanması sonucu klima tozları evap diye tabir ettiğimiz petek bölümüne çekmeye başlar. Evaptan aşağı inen tozlar suyun biriktiği havuzda çamur halini almaya başlar ve bakteriler burada oluşur. Klima fanı bakterilerin ortama bırakılmasını sağlar ve bizlerin sağlığı için tehditler oluşmaya başlamıştır. Bu tarz durumlarda klima bakımı mutlaka yapılması gerekmektedir.

Klima bakımları anti bakteriyel kimyasal temizleyiciler ile yapıldığından bilgisi olmayan kişilerin müdahale etmesi daha büyük sorunları beraberinde getirebilir. Periyodik bakım diye adlandırdığımız aşama firmamız tarafından kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Klima cihazlarınızı mutlaka genel bakım yaptırarak korumaya alınız.

Genel bakım yılda bir kez yapılır ve klima cihazının parçalanarak temizlenmesi anlamına gelir. Bakım nasıl gerçekleşmelidir. Klima cihazının kapağını gövde ile beraber sökünüz. Evapın komple ortaya çıkmasını sağlayınız. Klima su havuzunu sökünüz. Drenaj hortumunu havuzdan ayırınız.

Havuzda bulunan flap motorunu sökünüz. Flapları yerlerinden çıkartınız. Klima fanını sökünüz. Öncelikle söktüğünüz yedek parçaların tamamını kimyasal temizleyici yardımı ile fırça kullanarak temizleyiniz.

Daha sonra tamamına bol su vererek durulayınız. Temiz kuru bez ile kurulayınız. Tamamı ortaya çıkan evap üzerine su ile karıştırılmış kimyasal temizleyici sıkınız. Bu işlemi bir kaç tur yapınız. Evap üzerindeki köpükleri su ile gideriniz. Temiz beze sıkılmış kimyasal ile fan yuvasını temizleyiniz.

Klima kartı üzerinde bulunan tozları temizleyiniz. Unutmayın tozlar iletkendir ve klima karının arıza yapmasına neden olurlar. Klima kartı üzerindeki kabloları kontrol ediniz. Aşırı ısınmadan dolayı zarar görmüş kabloları yenisi ile değiştirin. Kart üzerindeki akımı ölçünüz. Olası olumsuzlukları araştırınız.

Temizlenen yedek parçaları klima üzerine takınız ve yüzeysel temizlik yapınız. Son kontrol olarak klimayı çalıştırınız. Klima gazını ölçün ve eksik olan gazı tamamlayınız.

Klimanızın bakımı bitmiş ve kullanıma hazırdır. Kokusu sert ve kötü olan kimyasal temizleyicinin kokusundan rahatsız olursanız klimanızın üstünden oda parfümü sıkınız ve kokudan kurtulun.

TL130.00

Klima bakımında DEV kampanya

Bizim gibi kurumsal çalışan firmalarda yüksek fiyatlar ile yapılan genel bakım fiyatı bizde sadece 130.00TL.